Telefony z systemem Android przebojem podbiły światowe rynki. Aktualnie ceny smartfonów wyposażonych w ten system spadają i coraz więcej osób może pozwolić sobie na podstawowe modele.
Taki telefon (dopóki nie działamy w skrajnie ekstremalnych warunkach) może posłużyć jako ciekawa alternatywa dla wszelkich, często drogich nawigacji turystycznych.
Map chcemy oczywiście jak najdokładniejszych. 201-450 dumps Z pomocą przychodzi serwis GeoPortal – gdzie znajdziemy skany bardzo dokładnych map. O ile screenshot i druk takiej mapy nie stanowi problemu, to już połączenie ich z GPS – tak. Starsze programy na urządzenia przenośne, typu TrekBuddy lub OziExplorer wymagały monotonnego ściągania map i ich kalibracji (przy wykorzystaniu często wielu różnych programów).
Z pomocą przychodzi świetny i darmowy program OruxMaps, który ściągamy bezpośrednio ze sklepu Google. 1D0-621 dumps Dwie najważniejsze cechy programu to przejrzystość oraz niesamowicie proste pobieranie map bezpośrednio z GeoPortalu.
Aby skonfigurować program odpowiednio wykonujemy po kolei kroki:
- wybieramy „mapy online”
- na dole – kreator WMS
- wpisujemy parametry:
- sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx (potwierdzamy OK)
- wybór warstwy: topo_10_65 (najdokładniejsze skany)
- minimalny zoom: 16
- maksymalny zoom: 16
- dodatkowe parametry 1.1.1
- zaznaczamy „ściągalne”
- wpisujemy nazwę pod jaką chcemy zapisać ustawienia
- tworzymy WMS
- cofamy do listy map online
- wybieramy naszą mapę z końca listy
- GPS ustali naszą pozycję i automatycznie będzie pobierał kafelki mapy z serwerów GeoPortalu, chcemy jednak zaoszczędzić na transferze w terenie, więc tworzymy mapy offline
- klikamy globus po prawej na górze
- wybieramy „kreator mapy”
- przesuwamy mapę i dotknięciem zaznaczamy lewy górny, a następnie prawy dolny róg obszaru jaki chcemy pobrać
- potwierdzamy
- wybieramy warstwę „16”, tylko jedna warstwa pozwala na ściągnięcie pliku mapy o małej odległości. Dla całego miasta i okolicy to raptem kilka megabajtów
- wpisujemy nazwę i klikamy „pobierz”
- po pobraniu wychodzimy do głównego menu, wyłączamy opcje sieci komórkowej/wifi, wybieramy mapy offline i cieszymy się nawigacją turystyczną w naszym telefonie, którą stworzyliśmy w kilka minut
Śledzenie pozycji włączamy poprzez dotknięcie ikony anteny po prawej stronie, szpileczka na górze pozwala dodawać waypointy z komentarzami, a przycisk REC – nagrywać trasy, które przebywamy.
Najciekawszą opcją wydaje się „MULTITRACKING”, gdzie zakładając konto online możemy wymieniać się danymi o położeniu ze znajomymi. Dla realiów airsoftowych byłoby to idealne rozwiązanie, niestety… ta funkcjonalność nie działa. Program tworzony jest przez pasjonata i skomplikowane opcje wymagają dopracowania. Tym bardziej ściągamy OruxMaps ponownie, tym razem w wersji płatnej – dobrowolnie wspierając ten ciekawy projekt.
Is black breaking long I fresh. And price generic viagra online visual had and person noticed – this keeps.