• RSS
  • Facebook

CQB – wstęp

Szukając informacji o sposobach działań w terenie zurbanizowanym zainteresowanych może spotkać małe rozczarowanie. Z jednej strony Internet (również rozumiany jako zawarte w nim materiały z literatury) dostarcza masy informacji na temat „taktyki CQB”, z drugiej, informacje te:

  • są niekompletne,
  • różniące się od siebie,
  • oparte na działaniach AT,
  • przewidują wykorzystanie środków niedostępnych w AS.

Podstawowy problem stanowią dwa ostatnie z wymienionych punktów. „Oparcie na działaniach antyterrorystów” oznacza w tym przypadku charakterystyczną cechę akcji tego rodzaju: skupienie na elemencie zaskoczenia i przypuszczeniu (często zresztą słusznym), że przeciwnik jest często niewyszkolony i nieświadomy zbliżającego się szturmu. Dlatego właśnie tak trudne zdaje się być wykorzystanie całej masy finezyjnych rozwiązań w airsofcie, gdzie przeciwnikiem nie jest zestresowany ekstremista z karabinem na ramieniu lub zdesperowany bezrobotny z nożem, a kolega dobrze znający realia walki AS i przygotowany na nadchodzący atak.

Z reguły takie zachowanie przeciwnika może więc skutkować koniecznością użycia większej siły – przewidują to właśnie dostępne materiały – w postaci wszelkich „niezbędnych” atrybutów takich jak przede wszystkim wszelkiego rodzaju granaty, tarcze balistyczne, drabiny czy przyrządy wspinaczkowe, a które jednak w znamienitej ilości rozgrywek airsoftowych są z oczywistych względów pomijane lub po prostu niedostępne. Należy też liczyć się z większymi stratami – z różnych źródeł wynika, iż straty mniejsze niż 1:1 względem przeciwnika, czy też poniżej 50% składu – są w tym wypadku sukcesem. Stąd też częste założenie, iż grupa szturmująca powinna posiadać co najmniej dwukrotną przewagę ilościową. Prosty wniosek – zdobycie budynku w sile identycznej do ilości wrogów jest dużym sukcesem.

Informacje pochodzące z różnych „szkół” są od siebie często bardzo różne i w odmienny sposób każą traktować podstawowe zagadnienia związane z tematem. Główną różnicę dostrzec można w działaniach oddziałów policyjnych oraz wojskowych, gdzie poziom specjalizacji jest drastycznie inny: z jednej strony działania bardzo precyzyjne z wykorzystaniem wielu akcesoriów, zaplanowane w każdym calu, z drugiej – często chaotyczne działania, zbyt szybkie, niedokładne i obarczone wysokim stopniem ryzyka, przy okazji – wymagające użycia sporej siły.

W cyklu artykułów postaramy się przedstawić – naszym zdaniem – rozwiązania optymalne, zaczerpnięte z wielu źródeł, zmodyfikowane tak, by dopasować je maksymalnie do realiów zastanych w grach airsoftowych. Przedstawiane rozwiązania weryfikowane były wieloma godzinami powtarzanych po stokroć testów i eksperymentów, tak by ostateczne rozwiązanie było – raz jeszcze, w naszym odczuciu – zadowalające. Wszelka polemika jest oczywiście mile widziana, jeżeli ktoś potrafi zrobić coś lepiej – niech podzieli się tą wiedzą! Nasze materiały mają jednak przybliżyć sposób wykorzystywany przez nas i być może stać się także podstawą Waszych działań – stanowiąc przejrzystą bazę informacji. Na ogólnopolskich forach powielana jest teoria „bez instruktora nie nauczysz się niczego” – naszym zdaniem, na pewno nauczysz się mniej. Na pytanie czy nauczyć się czegoś w chociaż minimalnym stopniu, czy też zrezygnować z rozwoju całkowicie – każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Cykl będzie składać się z kilku odrębnych artykułów, mówiących o poszczególnych elementach, czy też etapach, aspektach walk w zabudowanym terenie:

  • cz. I – podejście do budynku,
  • cz. II – indywidualne zachowania oraz poruszanie w budynkach,
  • cz. III – walka w pomieszczeniach,
  • cz. IV – wykorzystanie wyposażenia dodatkowego,
  • cz. V – zabezpieczenie snajperskie działań w budynkach.

W miarę możliwości i dalszego gromadzenia, pogłębiania wiedzy oraz umiejętności kolejne części będą dodawane, a odnośniki do nich – załączane w tym artykule.

Zapraszamy do zgłaszania wszelkich sugestii w komentarzach poniżej lub przez forum. Mamy nadzieję, że kolejne materiały uda się publikować (być może również z Waszą pomocą) regularnie i w kompleksowej formie, tworząc jednocześnie sensowny poradnik dla wszelkich osób poszukujących punktu zaczepienia w temacie airsoftowego CQB.

zp8497586rq
Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Wykop
  • Śledzik
  • Dodaj do ulubionych
  • Twitter
  • email

Legal Matters: Understanding...

As a business owner, it's important ...

Legal Rap: Law...

Yo, listen up, let's talk about law firm compliance jobs, Legal ...

Unusual Legal and...

Question Answer What are federal contractor jobs and how to qualify for ...

Understanding Legal Codes...

Legal codes and agreements play a crucial role in shaping ...

The Four Agreements:...

Welcome to ...

12.04.2012 Wąsowo

[gallery link="file"]

Lany poniedziałek CQB

[gallery link="file" order="DESC"]

Patrol/trening Chraplewo 22.03.12

Niedługi trening w formie patrolu. Wprowadzenie nowego rekruta i przedstawienie ...

Kolekcja kamizelek

Mała galeria kamizelek wykorzystywanych przez BW.